اگر منزل مسکونیتان دچار فرسودگی شده و یا زمینی دارید که تصمیم به مشارکت در ساخت آن را دارید و یا هر دلیل دیگری که باعث شده به مشارکت در ساخت فکر کنید، تا انتهای این مطلب با فرشته محمد حسینی وکیل مشارکت در ساخت مشهد همراه شوید تا نکات مهمی در این زمینه بدست آورید.

مشارکت در ساخت چیست

مشارکت در ساخت نوعی قرارداد است که میان مالک یک ساختمان فرسوده یا زمینی بلااستفاده و فرد سازنده منعقد می شود. در چنین قراردادی ساختمان کهنه یا قطعه زمین در حکم سرمایه و آورده مالک است. از آن سو سازنده یا پیمانکار نیز هزینه های ساخت و ساز را عهده دار می شود. در نهایت نیز توافق به ساخت ساختمانی با تعداد واحد معلوم و ویژگی های مشخص می نمایند.

سهم هر یک از طرفین، زمان تحویل، مالکیت پارکینگ، انباری، حق فسخ، ضمانت اجرایی، شروط ضمن عقد و… همگی بر اساس توافق طرفین تعیین و در قرارداد قید می گردد. به این ترتیب مالک به خانه نوساز و ایده آل خود خواهد رسید و سازنده نیز سود قابل توجهی دریافت می کند. در ظاهر به نظر می آید که انعقاد چنین قراردادی بسیار آسان است. در حالی که در عمل باید این قرارداد را با دقتی ویژه تنظیم نمایید. به خصوص که اجرای این قرارداد به قوانین خاصی نیاز دارد.

تعهدات مالکین در قرارداد مشارکت در ساخت

تقدیم ملک و ذکر جزییات مربوط به آن، تعهد اصلی مالک است. علت تاکید بر ذکر جزییات و ویژگی های مربوط به ملک این است که تعیین ارزش گذاری این آورده با مالک بوده است و اگر به درستی انجام نشود، سبب بروز اختلافاتی بین طرفین شده که در تعیین تکلیف و فسخ قرارداد بسیار مؤثر خواهد بود.

تعهدات سازندگان در قرارداد مشارکت در ساخت

سازندگان وظیفه ی پیشبرد پروژه ساختمانی، پرداخت هزینه ها و اداره پروژه را دارند. بنابراین نسبت وضوح تعهدات سازندگان در این عقد نسبت به تعهد مالک بسیار کمتر است؛ بنابراین ذکر دقیق هزینه ها، از بروز اختلافات بعدی که ممکن است به وجود آید جلوگیری به عمل می آورد.

وکیل مشارکت در ساخت مشهد|ملکبانان

این هزینه ها شامل هزینه های ساختمانی پروژه، هزینه های اداری، هزینه بلاعوض که مربوط به اجاره بهای ملکی است که مالکین در زمان ساخت در آن سکونت خواهند کرد ( زیرا معمولا ملکی که مالکین در آن سکونت دارند در این عقد به عنوان آورده تقدیم می‌ شود)، پرداخت تمامی جرائم مربوط به ملک مانند کمسیون ماده 100، هزینه شهرداری ها و … است.

مدت قرارداد مشارکت در ساخت چگونه تعیین می شود؟

مدت زمان اجرای قرارداد از زمان اخذ مجوز ساخت و بهره برداری و تحویل باید به صورت کاملا دقیق ذکر شود که شامل تاریخ روز ماه و سال است. همچنین، مالکین نیز موظف هستند زمان تحویل ملک به سازنده را در قرارداد به طور کامل مشخص کنند.

نسبت سهم طرفین در قرارداد مشارکت در ساخت

اصطلاحا به سهم هر یک از طرفین در عقود مشارکت در ساخت سهم الشرکه می گویند. در قرارداد، بایستی سهم مالک از کل ملک مشخص بشود. معمولا نحوه تعیین سود در این عقود به صورت 55 درصد برای مالک و 45 درصد برای سازنده است، اما به طور کلی تعیین میزان سهم طرفین براساس توافق آن ها بوده که این موضوع از مواردی مانند عرف نیز اثر خواهد گرفت.

تعیین ارزش گذاری ملک در تعیین سهم طرفین بسیار اثر گذار، است بنابراین بهتر است از نظر متخصصین یا کارشناسان برای تعیین ارزش ملک استفاده شود تا از بروز اختلافات بعدی جلوگیری به عمل آید. در صورتی که در میزان ارزش آورده یکی از طرفین اشتباهی صورت بگیرد، در این صورت طرف زیان دیده می تواند با استناد به خیار غبن، قرارداد مشارکت در ساخت را فسخ نماید، البته این در صورتی است که اسقاط کافه خیارات از قبل صورت نگرفته باشد.

چگونگی انتقال سند در قرارداد مشارکت در ساخت

نحوه انتقال سند و سهم سازنده در قرارداد های مشارکت در ساخت توسط مالک، یکی از موضوعات بسیار مهم در این قراردادها است. انتقال سند در این قراردادها براساس سه حالت رخ خواهد داد :

مرکز حقوقی ملکبانان با مدیریت وکیل فرشته محمد حسینی

حالت اول

براساس توافق بین مالک و سازنده، آورده ابتدا به سازنده منتقل می‌ شود و بعد از آن بر مبنای چک تضمینی که به مالک داده می‌ شود، در انتهای عملیات ساخت، ملک نهایی براساس، سهم الشرکه به مالک منتقل می‌ شود که انجام این روند براساس توافق، ممکن است به صورت عکس باشد.

حالت دوم

در این حالت، ممکن است طرفین انتقال سند را منوط به انجام مراحل کنند. به این صورت که طرفین توافق می‌ کنند با انجام مراحل هر بخش، مثلا با اتمام اسکلت بندی ساختمان، دو دانگ طی تنظیم سند رسمی به سازنده منتقل شود.

حالت سوم

در این مرحله مالک به سازنده یک وکالت بلاعزل می‌ دهد. سازنده به عنوان طرف دوم قرارداد با رسیدن پروژه به مرحله مشخصی با استفاده از این وکالت، اقداماتی در جهت تنظیم سند رسمی انجام خواهد داد.

دریافت مشاوره با وکیل مشارکت در ساخت مشهد

برای دریافت اطلاعات بیش تر در خصوص قرارداد مشارکت در ساخت، می توانید با کارشناسان مرکز حقوقی ملکبانان با مدیریت وکیل فرشته محمد حسینی، تماس حاصل فرمایید‌. مرکز حقوقی ملکبانان با سال ها تجربه ی وکالت و ارائه ی مشاوره تخصصی در زمینه ی ملکی، آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.